EVROPSKI DAN JEZIKA

Širom Evrope, 800 miliona Evropljana zastupljenih u 47 država članica Vijeća Evrope, potaknuti su da uče što više jezika, u bilo kojoj dobi, u školi i izvan nje. Budući da je jezička raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni element bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Evrope promoviše višejezičnost u cijeloj Evropi.

Evropska godina jezika 2001., koju su zajednički organizovali Vijeće Evrope i Evropska unija, uspjela je uključiti milione ljudi iz 45 država učesnica. Aktivnosti organizovane tim povodom proslavile su jezičku raznolikost u Evropi i promovisale učenje jezika.

Nakon uspjeha te godine, Vijeće Evrope proglasilo je Evropski dan jezika, koji se slavi 26. septembra svake godine. Opći ciljevi Evropskog dana jezika su:

1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika, kako bi se povećala višejezičnost i međukulturno razumijevanje;

2. Promovisati bogatu jezičku i kulturološku raznolikost Evrope, koju treba njegovati i sačuvati;

3. Podsticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo za studijske svrhe, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili za užitak i razmjene.

◊Da li ste znali?

• Postoji između 6000 i 7000 jezika na svijetu – koje govori 7 milijardi ljudi, podijeljenih u 189 nezavisnih država.
  • Postoji oko 225 autohtonih jezika u Evropi – oko 3% od ukupnog svjetskog broja.
  • Većina svjetskih jezika govori se u Aziji i Africi.
    – Najmanje polovica svjetskog stanovništva je dvojezična ili višejezična, tj. govore dva ili više jezika.
  • U svakodnevnom životu sve više Evropljana se susreće sa stranim jezicima. Postoji potreba za stvaranjem većeg interesa za jezicima među evropskim građanima.
  • Mnogi jezici imaju 50.000 riječi ili više, ali govornici obično znaju i koriste samo jedan dio ukupnog vokabulara: u svakodnevnom razgovoru ljudi koriste istih nekoliko stotina riječi.
  • Jezici su stalno u kontaktu jedni s drugima i utiču jedni na druge na razne načine: engleski je posudio riječi i izraze iz mnogih drugih jezika, posebno latinskog  u prošlosti, dok evropski jezici sada posuđuju mnoge riječi iz engleskog.U školi zbog tehničkih problema nismo mogli emitirati radioemisiju, pa smo ovaj datum obilježili pisanjem članaka na Zidnim novinama.