Projekat “Unapređenje procjene posturalnog statusa i statusa kičme – SpinLab”

U našoj školi u utorak, 16. 09. 2014. godine nastavljene su aktivnosti iz IPA projekta “Unapređenje procjene posturalnog statusa i statusa kičme – SpinLab” projektnog tima Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja. Aktivnosti se odvijaju u kabinetu Likovne/Muzičke kulture i nastavit će se i tokom sutrašnjeg dana.
Cilj akcije je stvoriti efikasan samoodrživi sistem u okviru kojeg će se, uz pomoć naprednih metoda, rano otkriti a potom programiranim vježbanjem korigovati problemi vezani za posturalni status. Prvi specificni cilj je unapređenje procjene posturalnog statusa s akcentom na status kičme, odnosno adekvatne identifikacije problema senzomotornog aparata. Drugi specifični cilj je podizanje svijesti kod ciljnih grupa o značaju pravovremene detekcije i prevencije problema senzomotornog aparata kod djece.
Ciljne grupe, uključene u projekat, obuhvataju djecu uzrasta od 5 do 12 godina. Ovaj period rasta i razvoja je ključni za stvaranje deformiteta, i iste je potrebno na vrijeme spriječiti i tretirati. statuskicmeDjeca, omladina i sportisti treba da se uključe u projekat i da budu edukovani kako bi znali sami da prepoznaju problem. Pored njih, projektom su obuhvaćeni profesori tjelesnog odgoja, roditelji, doktori i istraživači.
statuskicme1Profesori tjelesnog odgoja – igraju glavnu ulogu u prevenciji posturalnih poremećaja. Njihova edukacija će im omogučiti da osmisle adekvatan program vježbanja kojim bi spriječili nastanak posturalnih poremećaja. Roditelji su, također, značajna ciljna grupa koja aktivno volonterski učestvuje u edukaciji i promovisanju ciljeva projekta.