DANI ENERGETSKE EFIKASNOSTI U SARAJEVU

U organizaciji Grada Sarajeva i Njemačkog društva za međunarodnu saradnju (GIZ), od 21. do 23. novembra 2012. godine, održat će se „Dani energetske efikasnosti u Sarajevu“.
 Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo je jedan od partnera u organizaciji manifestacije koja će se, pod sloganom „Koristimo energiju pametno! – Use energy smart!“održavati na nekoliko lokacija u gradu.

Cilj manifestacije je podizanje svijesti građana, naročito djece predškolskog i školskog uzrasta, te mladih, o obnovljivim izvorima energije, smanjenju potrošnje energije i dobrobiti energetske efikasnosti.
Prema programu manifestacije, 21. novembra održat će se Edukativni program o racionalnom  korištenju energije u vrtićima, osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo.
Tog dana će se u JU „Djeca Sarajeva“, u svih 28 vrtića, organizirati interaktivne radionice o ovoj temi, popraćene radom djece kroz bojanke i brošure. U vrtiću Dječiji grad, s početkom u 12:00 sati, održat će se centralna priredba uz angažman profesionalnih glumaca s ciljem izgrađivanja pozitivnih emocija i stajališta o okolišu.
U prvim razredima svih osnovnih škola na području kantona, 21. novembra održat će se časovi nastave pod nazivom „Pričaj mi o energiji“ na kojima će nastavnici uz korištenje slikovnice i edukativne igrice informirati učenike o potrebi i načinu ušteda energije, energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije.
U svim srednjim školama održat će se predavanja učenicima prvih razreda o temi potrebe energetskih ušteda, racionalnog korištenja energije, borbe protiv globalnog zagrijavanja i prilagodbe klimatskim promjenama izazvanim djelovanjem čovjeka i njegovim utjecajem na korištenje prirodnih energetskih resursa.
Pored ovoga, u osnovnoj školi ,,Hamdija Kreševljaković” će se, za učenike osmog i devetog razreda za vrijeme drugog i trećeg časa u prvoj smjeni (od 09:00 sati), održati program ,,Energy Tour”. Cilj ovog programa je da se učenici upoznaju s proizvodnjom energije kroz interaktivne vježbe i korištenjem različitih eksponata i modela. Učenici će dobiti priliku da sami pokušaju proizvesti energiju uz pomoć sijalica, generatora i drugih modela, te pomoću termografskih kamera izmjere svoju tjelesnu temperaturu.
Isti program će se održati i 22.11.2012. godine u osnovnoj školi ,,Velešićki heroji”, za vrijeme drugog i trećeg časa u prvoj smjeni, s početkom u 9 sati i u srednjoj Elektrotehničkoj školi za energetiku, u okviru prvog i drugog časa u drugoj smjeni, s početkom u 15:00 sati.
Na  slijedećem link-u se nalaze edukativni materijali.
Preuzeto sa www.skola.ba