U povodu obilježavanja Dana oslobođenja Grada Sarajeva na Vratniku je 5. aprila održana tradicionalna manifestacija.
U 12.00 sati održan je program – Stazama oslobodilaca Sarajeva i Čas historije kod Višegradske kapije na Vratniku, kojem su prisustvovali učenici starogradskih osnovnih i srednjih škola. Ovu manifestaciju organizira UABNOR-a Stari Grad u saradnji sa SABNOR-om KS. Nagrađeni su i učenici, autori najboljih literarnih radova na temu “Moj voljeni grad”. Ovaj put ispred škole poslali smo rad učenice osmog razreda Amine Čopelj.
Ove godine je obilježena 70. godišnjica od kada su prve borbene jedinice XVI muslimanske narodnooslobodilačke udarne brigade 5. aprila 1945. preko Vratnika ušle u Sarajevo i uz pomoć drugih brigada oslobodile grad.