U srijedu, 09.05.2018. godine,  se u Evropi obilježava Dan pobjede nad fašizmom, 9. maj, u znak sjećanja na pobjedu antifašista 1945. godine u Drugom svjetskom ratu, kao i Dan Evrope, podsjećanje na početak stvaranja Evropske unije, pet godina kasnije.

Ta dva važna događaja u historiji Evrope, kao i svake godine, bit će obilježena nizom manifestacija i odavanjem pošte žrtvama fašizma i palim borcima u Drugom svjetskom ratu. U našoj školi nastavnica Historije Nermina Kurtović održala je historijski čas tim povodom. Čas je održan za sve učenike, putem školskog razglasa, nakon velikog odmora u prvoj smjeni. Učenici sedmog razreda imali su priliku da kažu svoja mišljenja o ovom datumu te da ih podijele sa svim ostalim učenicima u školi. Nastavnica je zaključila da se i na ovakav način daje doprinos u borbi protiv ideje fašizma.