POSJETA “TUNELU SPASA”tunel spasa. jpg

U utorak, 06. 5. 2014. godine, učenici devetih razreda naše škole u pratnji nastavnika Delić Salke i Slinić Merime posjetili su „Tunel spasa“ koji se nalazi u sarajevskom naselju Butmir.
Posjeta, ostvarena u organizaciji Općine Stari Grad povodom obilježavanja Dana Općine, započela je interesantnim predavanjem gospodina Midhata Karića koji je sa učenicima podijelio svoja bolna ratna iskustva. Njegovo predavanje je bilo popraćeno kratkim filmom i istinitom pričom o tragičnoj sudbini Ševala Tabakovića iz Višegrada. Održano je i predavanje o minama s ciljem upoznavanja učenika sa njihovim opasnostima. Nakon toga, učenici su imali priliku posjetiti tunel kojim su ostali zadivljeni.
tunel spasa1

tunel spasa2

tunel spasa3

Mnoge zanimljive, ali i potresne priče iz ratnog perioda, kao i prolazak kroz sam tunel, uspjeli su u učenicima probuditi emocije i pomoći im da postanu svjesni važnosti nezaboravljanja užasa koji je pogodio našu zemlju, što je bio i krajnji cilj ove posjete.

Napisala Enida Dučić IX1