Ministarstvo je od strane Kantonalnog odbora Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Kantona Sarajevo i Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture Bosne i Hercegovine, Kantonalni odbor Kanton Sarajevo, zaprimilo Zahtjev za obilježavanje Svjetskog dana nastavnika.
Školskim kalendarom za 2014/2015. godinu je predviđeno da se, zbog obilježavanja Kurban bajrama (prvi dan je u subotu 04.10.2014. godine), u ponedjeljak, 06.10.2014. godine ne realizira nastavni proces u svim odgojno-obrazovnim ustanovama na području Kantona Sarajevo.
Međutim, cijeneći da se u nedjelju, 05.10.2014. godine obilježava Svjetski dan nastavnika, nadležni sindikati su se obratili Ministarstvu inicijativom da se petak, 03.10.2014. godine, u svim osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo obilježi kao nenastavni, ali radni dan.
Nakon dobijenog pozitivnog mišljenja od strane Zajednice direktora/ravnatelja sarajevskih osnovnih škola i Zajednice srednjih škola Kantona Sarajevo, u vezi sa ovim prijedlogom, obavještavamo Vas sljedeće:
u petak, 03. oktobra 2014. godine u svim osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo se neće realizirati redovan nastavni proces, odnosno petak, 03.oktobar je nenastavni, radni dan.
Sindikalne podružnice u svakoj školi su dužne na prigodan i primjeren način obilježiti ovaj značajni datum – Svjetski dan nastavnika.
Nadoknada za 03.oktobar će se, po rasporedu od petka, realizirati na sljedeći način:
1. 06. maj 2015. godine – završni razredi srednje škole (3. i 4. razredi)
2. 03. juni 2015. godine – 1. i 9. razredi osnovne škole
3.10. juni 2015. godine – ostali razredi osnovne i srednje škole.

Preuzeto sa www.mon.ks.gov.ba