Svjetska sedmica svemira (eng. World Space Week) uspostavljena je odlukom  Generalne skupštine UN-a 6. decembra 1999. godine. Za razdoblje godišnjeg obilježavanja Svjetske sedmice svemira određen je vremenski okvir od 4. do 10. oktobra. Simbolika odabranih datuma ogleda se  u činjenicama da je prvi umjetni satelit Saputnik 1 lansiran 4. oktobra 1957. godine, dok je 10. oktobra potpisan Ugovor o svemiru pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija. Svjetska sedmica svemira svake godine ima određenu tematiku. Ove godine obilježava se pod motom “Mjesec: put do zvijezda“.

U našoj školi obilježen je Svjetski dan svemira predavanjem, 2. oktobra 2019. godine.

Predavanje za učenike  šestog razreda održao je Muhamed Muminović , bosanskohercegovački astronom, predsjednik astronomskog društva ORION iz Sarajeva. Nakon predavanja učenici su imali priliku postavljati pitanja, a njihovoj radoznalosti nije bilo kraja. Učenici su pokazali veliki interes na ovom zabavnom, zanimljivom i poučnom času.