MEĐUNARODNI DAN PLANINA

U utorak 11. decembra u školi je obilježen  Međunarodni dan planina.
Članovi Geografske sekcije su pomoću razglasa upoznali učenike sa značajem ovog datuma.

slika

Maglić i Trnovačko jezero

Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima.  Zdrave planinske šume od presudne su važnosti za zdravlje cijelog svijeta, štite riječna područja koja opskrbljuju čistom vodom više od pola svjetske populacije.Dom su mnogim vrstama iz biljnog i životinjskog svijeta.

Šator planina i jezero Gorsko oko na visini 1865.m (narodni naziv )

Međutim, u mnogim dijelovima svijeta planinske šume su u opsanosti čije se krčenje nastavlja zaprepašćujućom mjerom.
Zaštita šuma važan je korak prema održivom planinskom razvoju. Obilježavanjem Međunarodnog dana planina nastoji se povećati svijest o ovom rastućem problemu.

Himalaji
Najviši vrh je Mount Everest (8848m)

Treskavica je visoka 2088 m i najviša je sarajevska planina