SVJETSKI DAN UČITELJA

Već 18 godina 5.oktobar je zvanično njihov dan...

Prisjetite se malo svojih učitelja u raznim fazama vašeg školovanja! Ima li neko ko se izdvaja od ostalih, tko vam je ostao u posebnom sjećanju? Čime je to zaslužio/la? Što je to što je/ga izdvaja od ostalih?

5.oktobar se u preko 100 država svijeta obilježava kao Dan učitelja.
 Proglasio ga je UNESCO 1994.godine u znak sjećanja na isti datum
1966.godine kada je u Parizu potpisana Preporuka o statusu učitelja.
 (Pojam učitelj je u Preporuci podrazumijevao svaku osobu u školi koja
je odgovorna za odgoj i obrazovanje učenika ).

Naša redakcija svim prosvjetnim radnicima povodom 5.oktobra želi sreću
i uspjeh u odgojno-obrazovnom radu. Poklanjamo Vam nekoliko citata poznatih autora da podsjetimo koliki je
Vaš značaj, jer škola je druga kuća.

•Korijeni učenja su gorki, ali plodovi su slatki.(Aristotel)
Znanje, to je ono, što ostane, nakon što osoba zaboravi sve ono što je naučila u školi.(Albert Anštajn)
Znanje je oruđe, ne cilj. (Tolstoj)
Cijelog života jednom nogom smo u bajci, a drugom na ponoru.(P. Koeljo)

Osmjehneš li se djeci, ona uzvrate osmijehom.Osmjehneš li se odraslima, oni će se zapitati: Zašto se ovaj smije?
( Phil Bosmans)

Inače,ovogodišnji Svjetski dan nastavnika obilježava se pod motom „Zauzmimo stav za nastavnike“, čime se naglasak stavlja na značaj adekvatne obuke i stalnog profesionalnog usavršavanja, kao i zaštite prava prosvjetnih radnika.
Svečana akademija bit će održana u petak, 5.10.2012. godine u Sarajevu, u zgradi Parlamenta Federacije BiH, s početkom u 10.00 sati, a prvi put ove godine, uz prigodan umjetnički program, bit će uručene zahvalnice i priznanja, kao i novčane nagrade, za izuzetan doprinos u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja nominiranim prosvjetnim radnicima iz cijele BiH. Priznanja će primiti 37 prosvjetnih radnika.