new_pw_animated_engOktobar – Mjesec KNJIGE
the book

Povodom početka oktobra koji je priznat kao MJESEC KNJIGE, redakcija “DJEČIJA RUKA” vas želi podsjetiti na pisce i pjesnike koji su zastupljeni u NPP za osnovne škole ili su bili zastupljeni prije ovogodišnjih promjena, a koji su rođeni u oktobru.https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6a/Andric_Ivo.jpg/220px-Andric_Ivo.jpg
Prvog ćemo spomenuti nobelovca IVU ANDRIĆA,
koji je rođen 9.oktobra 1892. godine u Travniku, u tadašnjoj mahali Zenjak.
Ovom prilikom preporučujemo, ako niste da pročitate njegovu pripovijetku “Knjiga”.
Druga na našoj listi je NAFIJA SARAJLIĆ (djevojačko prezime Hadžikarić).
nafija
Prva bošnjakinja među proznim piscima. Rođena je 3. oktobra 1893.godine u Sarajevu.
Njene crtice sabrane u “Temama” i danas imaju aktuelnu tematiku.
Treći na našoj listi rođen je isti dan kad i Nafija samo dvije godine kasnije. O je SERGEJ ALEKSANDROVIČ JESENJIN.
Slikovni rezultat za jesenjin Rođen je 3. oktobra 1895. u Konstantinovu u Rusiji. Obavezno pročitajte sve njegove pjesme, ne samo “Pjesmu o keruši” i “Pismo majci”.
Četvrti, kojeg preporučujemo (preporuke ne idu po značaju i važnosti nego po hronologiji rođenja) je MEHMEDALIJA MAK DIZDAR.Slikovni rezultat za mak dizdar Rođen je 17. oktobra 1917. godine u Stocu. Zbirka “Kameni spavač” je prava sehara jednog prošlog vremena koje nije prošlo, već trajno ostade zapisano u pjesmama ove zbirke.
Četvrti je DUŠAN RADOVIĆ, pjesnik čija je poezija za djecu zaista posebna, da ne kažemo neprevaziđena dosad.Slikovni rezultat za dušan radović
Rođen je 29. oktobra 1922. godine u Nišu.